Beton ogniotrwały w budownictwie

Budownictwo od zawsze było pionierem we wdrażaniu nowych technologii. Tak jest też i w przypadku materiałów ogniotrwałych. Liczne testy i innowacje stworzone specjalnie na ten rynek chronią życie ludzi. Poniżej znajdują się informacje na temat tego rodzaju materiałów.

opis batonu ogniotrwałegoMateriały ogniotrwałe w budownictwie stosuje się w miejscach o podwyższonym ryzyku. Takimi miejscami są kotłownie, kuchnie i inne potencjalne źródła ognia. Zastosowanie takich budulców bardziej popularne jest przy okazji komercyjnych rozwiązań. W materiały ogniotrwałe wyposażone są głównie galerie handlowe, szpitale czy stacje benzynowe. Te ostatnie spełniać muszą szczególne normy bezpieczeństwa. Do ich budowy używano takich rozwiązań jak niepalne farby, ogniotrwałe szyby czy półki sklepowe z niepalnego tworzywa sztucznego.

Najlepszym przykładem takiego materiału jest beton ogniotrwały. Posiada on w swoim składzie specjalne dodatki chemiczne, które modyfikują jego właściwości. Duża odporność na ogień i temperaturę powoduje, że nie ulega on zniszczeniu, nawet gdy znajduje się w centrum pożaru. Jego zastosowanie w konstrukcjach daje gwarancję, że budynek w razie zapłonu przetrwa i nie zawali.

Dostępność takich produktów nie jest ograniczona. Znaleźć je można we wszystkich marketach budowlanych. Popularność takich rozwiązań u klientów indywidualnych nie jest jeszcze duża, ale stopniowo rośnie. Koszty, jakie trzeba ponieść, decydując się na takie rozwiązania, są nieco wyższe. Średnio jest to kilkanaście procent. Za ich niezaprzeczalne korzyści warto zapłacić odrobinę więcej, gdyż dają poczucie bezpieczeństwa i może w przyszłości uratować nasz dobytek.