Jak prać pościel dla niemowląt?

Pościel niemowlęca powinna być prana stosunkowo często – od jednego do dwóch razy w tygodniu. Po pierwsze bowiem – niemowlę spędza w niej dużo czasu. Po drugie – jego skóra jest bardzo delikatna, a nieprana pościel szybko staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku.

pościel dla niemowlakaPozostaje jednak pytanie – jak taką pościel prać? Jakich proszków używać? Na co zwracać uwagę? Co ciekawe, odpowiedzi na niektóre z tych pytań są uregulowane prawnie. I tak np. – zgodnie z postanowieniami Instytutu Matki i Dziecka – pościel dla niemowlaka co roku musi być prana w specjalnie przeznaczonych do tego środkach.

To, jak należy prać, zależy w dużej mierze od tego, jaką skórę ma nasze dziecko. Niektóre są bardziej wyczulone, inne mniej. No dobrze – powie ktoś – ale w czym prać? Do wyboru mamy liczne produkty, od proszków, przez płyny, aż do płatków mydlanych. Najważniejsze, żeby środek nie wywoływał żadnych reakcji alergicznych – to podstawa. Jeśli chodzi o dylemat pomiędzy płynem a proszkiem, z punktu widzenia skóry dziecka nie ma to znaczenia – po prostu w płynie można prać od razu po wlaniu.

Pościel dla niemowlaka należy nie tylko prać przy pomocy specjalnych środków, ale także specjalnym programem w pralce. Jeżeli jednak takowego nie posiadamy, możemy wybrać podwójne płukanie – ów program dla dzieci działa bowiem na bardzo podobnych zasadach.

Podsumowując, zapewnienie niemowlęciu bezpieczeństwa wymaga ostrożności na wielu etapach, w tym właśnie na etapie prania jego pościeli. Najważniejsze jednak, aby dbać o regularność, czyli o pranie, jak wspomnieliśmy, od jednego do dwóch razy w ciągu tygodnia.