Niewdzięczna budowlanka

Wszystkie budynki, mosty, drogi, wszystko to zostało zbudowane przez ludzi. Wszyscy ponoszą dużą odpowiedzialność. Od początku produkcji jak zaprojektowanie budynku, poprzez ekipę inspektorów budowlanych, kierowników budowy po ludzi zajmujący się fizycznie budową. Wbrew pozorom plac budowy to jedna sprawnie działająca maszyna. To jeden wielki organizm. Ciągła współpraca z inwestorami, wykonawcami, podwykonawcami wymaga ciągłej kontroli.

Praca na budowie to praca zespołowa. Jak wiadomo na każdej budowie musi być też pilnowane bhp. Ciągle jesteśmy narażeni na uszkodzenia ciała. Nie każdy może zostać budowlańcem. Wszystko to jest do wyuczenia ale takie rzeczy jak wyliczanie ile potrzebujemy materiałów robiąc wylewki maszynowe, tynki maszynowe czy więźby dachowe nie są wcale proste.
Kończąc budowę kilka lat później patrząc na efekty można być dumnym. Zostawiamy po sobie coś co będzie użytkowane przez tysiące ludzi w wielu przypadkach. Przykładowo budując drogę ciężko jest zliczyć ile osób będzie danym obiektem się przemieszczać. Ale to działa w dwie strony. My jeżdżąc po drogach nie zastanawiamy się ile osób pracowało po nocach. Ilu ludzi obojętnie od sytuacji czy pogody pracowało, by tylko wyrobić się w terminie.

Budowlanka jest zajęciem niewdzięcznym. Jest ona zupełnie nieproporcjonalna pod względem wynagrodzenia, jakie otrzymujemy w stosunku do pracy, jaką włożyliśmy. Opinia budowlańców nie jest zbyt dobra. Często ludzie powiadają, że na budowie pracują najgorsi uczniowie, ludzie nie mogący znaleźć pracy itd. A co z inspektorami budowlanymi? Co z szeregiem architektów i wielu wielu innych? Wyobraźmy sobie ile lat szkoły, ciągłego zdobywania doświadczenia musiał przejść przeciętny technik budowlany. Od szkoły średniej w tym kierunku, poprzez szereg kursów, studia i wiele wiele innych.

Zobacz też: Wylewki maszynowe Kraków