Przed rozpoczęciem budowy

Jestem pewien, że nie każdy z nas, o tym wie, że niesamowicie ważne jest przygotowanie gruntu pod budowę i sprawdzenie, czy budowa na tej ziemi jest w ogóle możliwa. W historii nie raz były przypadki, że budynki powstawały na niestabilny gruncie i doskonale wiemy jak to się kończyło.

geotechnikaBudownictwo, to nie tylko wybudowanie domku, jeśli budujemy wielkie budynki, to geotechnika, i tak się nazywa nauka zajmująca się sprawdzaniem gruntu pod zabudowę musi sprawdzić czy jest to tam możliwe. W budownictwie nie tylko wystarczy mieć pozwolenie na budowę z urzędu, szczególnie, gdy w grę wchodzi budowa budynków mieszkaniowych czy dróg publicznych. W takich sytuacjach oprócz odpowiedniego pozwolenia władz, musimy mieć pozwolenie okolicznych mieszkańców, wyniki badań geologów, odpowiednio wykonane pomiary geodetów i wiele więcej. Bądźmy uważni i poważni, ponieważ nie można tego zrobić byle jak.

Po kilku latach eksploatacji budynku wybudowanego na złym gruncie, możemy być pewni, że zacznie wszystko pękać i zaczną się niesamowite problemy, z którymi nie będziemy mogli wygrać. Nie dodając tutaj zdenerwowania mieszkańców, którzy prawdopodobnie wytoczą nam setki procesów o zaniedbanie obowiązków jako właściciel budynku, a nawet w skrajnych przypadkach, o nieświadome lub świadome dostarczenie mieszkańcom zagrożenia życia i zdrowia przez uszkodzone budynki.

Pamiętajmy więc o wszystkim co potrzebne, aby po jakimś czasie nie chodzić po sądach i tracić nerwów na kłótniach i procesach z mieszkańcami naszych budowli. Wystarczy tylko na początku trochę pomyśleć.