Różnice między pianinem a keyboardem

Marzysz o lekcjach gry na pianinie? Czy przygotowujesz się właśnie do zakupienia keyboard’u i nie wiesz, na który model się zdecydować? A może nurtuje Cię pytanie czy jako pierwszy instrument powinieneś wybrać tradycyjne pianino czy jednak nowoczesne klawisze? Czym tak właściwie te instrumenty się od siebie różnią?

Rozbieżności są na pierwszy rzut oka niewielkie, ale nie można utożsamiać pianina klasycznego ani cyfrowego z keyboard’em. Czasem ten drugi jest prostszym instrumentem o niepełnej i niezbyt dynamicznej klawiaturze. Wydobywające się dźwięki są płaskie i monotonne w porównaniu do brzmień tradycyjnego pianina. Niekiedy keyboard przewyższa je jednak zaawansowaniem i możliwościami muzycznymi. Wówczas posiada on mnóstwo dodatkowych opcji, a wszystko zależne jest tak naprawdę od wybranego modelu.

pianino lepsze niz keyboard

Podstawowa różnica odczuwalna jest w samych klawiaturach, w wielu innych funkcjach bowiem instrumenty te mogą być zbieżne (np. występowanie transpozycji i metronomu). Pianina cyfrowe znacznie lepiej imitują klawisze jego klasycznej wersji – można regulować tu ich twardość i ustawić różne brzmienia (skutecznie zastępuje kilka rodzajów pianin – stanowi w związku z tym faktem świetny instrument do kształcenia umiejętności przez studentów szkół muzycznych). W keyboardzie klawiatura została znacznie uszczuplona, ponieważ sam instrument jest przenośny, a w związku z tym także dużo lżejszy i uboższy w zbędne elementy.

Nie sposób również nie zauważyć odmienności w wyglądzie. Keyboard zazwyczaj nie posiada obudowy, najczęściej stanowi połączenie przenośnej klawiatury, statywu i stojaka na nuty. Pianino cyfrowe zawiera więcej elementów i jest bardziej zbliżone w charakterze do pianina tradycyjnego. W kwestii technicznej również odczuwalne mogą być różnice. Nowoczesne klawisze mają zazwyczaj więcej wejść do komputera, portów do podpięcia słuchawek, wzmacniaczy – elektronika jest bardziej rozbudowana niż w pianinach cyfrowych.

Przede wszystkim warto, aby Twoja początkowa nauka gry na pianinie odbywała się u dobrego nauczyciela, jak jednego z tych: https://krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/ – dostępnych w Krakowie. Musisz rozważyć czego potrzebujesz rozpoczynając przygodę z nauką muzyki i pod tym kątem zapisać się na wybrane lekcje gry na pianinie.