Wybierz dobre tynki do swojego domu

Tynkiem nazywana jest warstwa wykonana z zaprawy lub gipsu, która pokrywa powierzchnię między innymi sufitów, ścian czy kolumn. Kładzie się ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W przypadku tynków zewnętrznych, ich głównym zadaniem jest ochronna powierzchni przed inwazyjnym działaniem czynników atmosferycznych na przykład: promieni słonecznych, wody opadowej czy gradobicia.

Tynki wewnętrzne również spełniają funkcję zabezpieczającą przed działalnością na przykład pary wodnej lub ognia (odnosząc się do drewnianych elementów), a także sprawiają, że pomieszczenia i ich elementy wyglądają estetyczniej. Warstwy tynkowe aplikowane są jako podkład pod elementy wykończeniowe, jakimi są płytki ceramiczne oraz płyty styropianowe, gdyż wymagają gładkiego podłoża.

Tradycyjnie jednowarstwowe tynki stosowane są w pomieszczeniach gospodarczych i piwnicach. Tynki dzielą się także pod względem jakości  wykonania na: zwykłe, szlachetne i specjalne oraz technikę wykonania: ręczne i mechaniczne.
Obecnie najczęściej stosowanymi w budownictwie są tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne lub tynki gipsowe.
Tynki cementowo-wapienne są mniej odporne i wytrzymałe od cementowych, ale za to dużo łatwiejsze w aplikacji, a także mogą być stosowane na większość materiałów, z których stawiane są ściany zewnętrzne.
Natomiast tynki gipsowe dedykowane są do pomieszczeń wewnątrz budynku z wyjątkiem tych, w których wilgotność jest przez cały czas na wysokim poziomie, czyli kuchnie i łazienki. Wykańczane są nimi sufity i ściany, ponieważ dzięki nim otrzymamy bardzo gładką powierzchnię oraz idealne podłoże pod tapety czy farby malarskie. Dodatkowo bardzo ważnym plusem tego rodzaju tynku jest bardzo szybki czas jest wysychania.

Zobacz też: Tynki gipsowe Kraków | Inside Sytem Group